Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Járainé Komlódi Magda

Címerek ékei III.

Ciprus címerét két kis cipruság (Cupressus sempervirens) ékesíti. Délnyugat-Ázsiában a ciprus tisztelete sokrétű és igen régi eredetű. Aphroditéhoz is kötődik, de mezopotámiai Ur városában talált domborművekből is kiderült, hogy a sumérok szent fája volt. Minden bizonnyal már 4-5000 évvel ezelőtt növényvedrekben szállították a facsemetéket a hegyvidékről Ur városába. Itt sok más növénnyel együtt, a függőkerteket díszítette, azaz az első „cserepes” növények egyike volt. Azóta, kedvelik, ültetik. A karcsú, hegyes lombkoronájú változat (C. sempervirens var. pyramidalis) a mediterrán táj elmaradhatatlan tartozéka. A kelet-mediterránban őshonos, de ültetve már sokfelé elterjedt. Igen kemény korhadásnak is ellenálló, erős, illatos fája haszonfa A régi Egyiptomban múmiakoporsó készítésére használták. Azóta is finom bútorok, értékes fafaragások kedvelt anyaga. A mediterráneumban, ahol nem ritkaság, oszlopoknak, karóknak is használták.



Általában úgy tudják, hogy a valódi akáciák (éacia) az afrikai szavannákban élnek, pedig a mintegy 800 faj többsége Ausztráliában és Tasmániában őshonos. Talán ezért is kapott helyet az akácia Ausztrália címerében. Az igen szép és illatos virágú növény, díszfának ültetve Európában, főként a fagymentes mediterráneumban elterjedt. Itthon leginkább karácsony táján láthatunk akáciákat. Akkor kerül az üvegházakból - az előszeretettel „ mimóza” néven árult - aranysárga gömböcskékkel dúsan virágzó hajtása a virágüzletekbe. Az akáciák nemcsak szépek, de sokféle hasznuk is van. Több ezer éve ismert ragasztóanyag pl. a gumiarábikum, amely az éacia senegal megsebzett törzséből kiszivárgó, gumiszerű, nyúlós anyag. Olajok, gyógy- és cserzőanyagok, alkaloidák sokféleségét találjuk az akáciafajok között.



A tölgy és az olajfa is gyakori címernövények. A korábbi magyar kiscímert és az 1915. évi magyar állami középcímer pajzsát jobbról makkos cserfaág (Quercus cerris), balról terméses olajfaág (Olea europaea) övezte.



II . Gyula pápa címerének közepén is egy összefonódó ágú tölgyfa áll, és a címert makkos tölgylevelek koszorúzzák. A több száz éves kort is megélő, tiszteletet parancsoló terebélyes tölgyfa az erő, a hatalom és a tekintély jelképe. Ezért sok családi címerben is szerepel, és igen gyakran pénzérmék dísze is, mint pl. az argentin 10 pesón, a dán 25 őrén, a jugoszláv 5 dínáron vagy a német 1 márkán, az 1, 10 és 50 pfennigen. A tölgy a mitológiában is fontos - a görögök, germánok áldozati növénye volt, amit főisteneiknek mutattak be.



Az olajfa köztudottan a béke, a biztonság, a megbékélés jelképe. Pénzérméken is gyakran ábrázolják. Legősibb ábrázolása valószínűleg a több mint kétezer évvel ezelőtt (i. e. 135) vert szír érme, amelynek egyik oldalán, olajfalevelek koszorújában, óhéber szöveg, a másik oldalán, az Ígéret földjének két gyümölcse közül, gránátalma látható, Tiberius császár



(i. sz. 14-37) ezüstdénárját és a mai francia 1 frankost és 20 centimes-ost is olajág díszíti.



Kommentek a bejegyzéshez