Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Dr. Debreczy Zsolt

Kínai oszlop ciprus (Cupressus duclouxiana)

Összhatásában a finom lombú Juniperus virginiana „Skyrocket” fajtájához, illetve annak szikláshegységi rokonához, a J. scopolorumhoz hasonlít. A szárazságot (a rövidebb-hosszabb időre kiszáradó talajt) és az alacsony páratartalmat sokkal jobban tűri az észak amerikai borókaformánál.



    Először az Európai ciprus ( a Cupressus sempervirens) kínai alakjának vélték, noha ahhoz csak alakja és karcsúsága hasonlít. Lombozata kékesszürke, mint az Arizona ciprusé, hajtásai azonban sokkal vékonyabbak, fonalszerűek. Hazájában tobozai simák, 2 cm átmérőjűek, 6-8 pikkellyel és 10-24 maggal. Mérsékelt övi művelésben azonban a tobozok a Macnab ciprushoz hasonlóan gyakran szarvacskásak.



    (Felfedezése és európai rendszerű kettős nevezéktani leírása R. Hickel (1861-1935) franciaországi botanikus nevéhez fűződik. A növény latin nevében Monseigneur Ducloux nevét örökítette meg, aki Yünnan tartományban talált oszlopciprusokra.



A francia Maurice Vilmoren kertészete 1905 körül már árusítja. A fiatal növények Orleans-ban, Chenault kertjében öt év alatt érték el a 2,5 métert és Camus a ciprusokról írt könyvében (1914) már szépen növő példányokat említ Normandiából is. Angliában csak a déli partok közelében és Írországban található meg. Az idősebb fák 10- 15 méteresek. Az első Kínai oszlop ciprust 1977- ben hoztam Magyarországra az angliai Welsh-kertészetből, majd rövidesen Kunmingból érkezett nagyobb magküldemény. A magoncok a szabadban kitűnően fejlődtek és 1984-ig elérték a méteres magasságot. Jól állták az 1978-79-es hideget és az 1982-83-as telet, a teljesen takaratlan magoncokon semmiféle fagykár nem mutatkozott.



A honosítási kísérletek még nem értékelhetők, de több fiatal kunmingi származású növény nő már Pécsett, Szentendrén, Budapest környékén, Siófok közelében és Badacsonyban. Az angliai növényekből ítélve karcsú oszlopos formáját jól tartja nálunk és remélhető, hogy sűrű, finom ágain nem marad meg a hó, így kevésbé lesz érzékeny a hónyomásra, mint a Cupressus sempervirens. Elsősorban védett, zárt udvarok, levendulás-rozmaringos kertrészek szép és érdekes növénye lehet.



     Jó lenne, ha a jövőben mind több és több helyről érkeznének hírek, kiértékelések a Kínai oszlop ciprusról, hogy évek múlva majd az újabb tapasztalatokról is beszámolhassunk.



Kommentek a bejegyzéshez