Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Dr. Debreczy Zsolt

Látogatás Belenben

Hosszú hónapok után végre ismét eljutottam Belenbe, s mond­hatom, némi izgalommal vártam a találkozást Horst Kuenz­lerrel. Néhány dolgot már tudtam róla, tudtam, hogy német származású természetkedvelő ember, aki a rohanó nyugat­európai élet elől húzódott ide a csendes prérire, új-Mexikó még mindig ritkán lakott, füves síkságokba és sziklás, vad hegyekbe táguló végtelen világába. Tudtam, hogy időnként kaktuszokat gyűjt Mexikóban, hogy kapja a magokat Amerika messzi tájairól is, és továbbítja a kaktuszokra éhes Európába. Tervez egy botanikus kertet Las Cruces környékére, s mellé­kesen kaktuszkertet varázsolt beleni kertjébe, ahol nem ritkák a -20--30 °C-os hidegek sem!



Este jeleztem telefonon, hogy csak éjjel háromkor érkezhetem tt városba autóbuszommal, s ő a legnagyobb természetesség­kel várt meg, hogy ne üljek a busz várótermében reggelig. A beszélgetéssel telt közös reggeli után alig vártam, hogy szemügyre vehessem, most már nyugodtan - nemcsak futó­heg, mint két hónappal ezelőtt - a ház körüli gyűjteményt. A kényesebb, déli fajokat üveg védte, a magasabb hegyvidéki fajokat pedig csupán árnyékoló - a túlzott kiszáradástól. Gaz­dag gyűjtemény volt ez, „ládaszámra” álltak az olyan ritkasá­gok, mint a Coloradoa mesae-verdae, Utahia sileri, Navajoa peeblesiana, Pilocanthus paradinei, Pediocactus knowltonii. Engem legjobban mégis a szabadföldben nevelt kaktuszok érdekeltek, hisz a Belenben télálló fajok többsége a mi éghaj­latunkon is a szabadban nevelhető! Kíváncsian lestem, hogyan viselik el a beleni tél megpróbáltatásait azok a növények, amelyeket a termőhelyi klíma alapján télállónak tartottam. A kertet még nem fogta össze valamilyen kertrendezési szem­punt, pedig az anyaggal már gyönyörű, természetes hatást keltő kaktuszkertet lehetne berendezni. Csak nagyobb terü­leten kellene őket elrendezni, kövekkel, kisebb cserjefoltokkal megszabdalni a kaktuszgyepeket. S közöttük, foltokban a kaktuszos tájra oly jellemző tavaszi és nyári évelőket és tarka szőnyeget adó egynyáriakat nevelni, élővé, mozgalmassá tenni e tüskés bozóttömeget, olyanná, mint amilyenek a ter­mészet kaktuszkertjei a valóságban!



A termőhelyi adottságok alapján télállónak tartott fajokat sorban megleltem a beleni klímakörülmények között, és vala­mennyi kitűnően fejlődött a szabadban vagy az árnyékoló alatt. A kaktuszágyásokból mindenütt kimagaslott a Cylindro­pnntia imbricata és a C. spinosior, C. whippleiből és C. davisiiből is volt egy-egy kisebb bokor. Északias fal árnyékába szorult a C. leptocaulis és a C. kleinii. Csaknem fél méter ma­gas, kör alakú párnát alkotott az Echinocereus triglochidia­tus, amelyet kora tavasszal valósággal ellepnek a tűzpiros virágok.” Hosszú évek óta szabadban nevelt Sclerocactusok, Echinocactus horizonthaloniusok, Coryphantha neomexica­nák, Lepidocoryphantha runyoniik és L. macromerisek, Echi­nomastus intertextusok és a változatosabbnál változatosabb Echinocereus fajok lapultak a nagyobb kaktuszbokrok között. Hiányoztak viszont a szabadból a magashegyvidéki és északi növények - így a Pediocactusok, Coryphantha viviparák és for­máik. Ezek a beleni klímakörülmények között csak árnyékolók alatt nevelhetők! Gazdag Opuntia-gyűjtemény foglalta keretbe a virágágyásokat - a legtöbb sajnos névtelenül. Találóan



mondta Kuenzler, hogy az itt látható Opuntia phaeacanthák, O. polyacanthák csaknem valamennyi formáját önálló forma­névvel látná el az európai kaktusziskola. A hosszú- rövid, a világos-sötét, ritka és sűrű tüskéjű formák széles skálája a túl­zott részletezők szemében valóban mind önálló formának, va­riánsnak tűnne! Annak pedig alapkövetelménye a valamelyest önálló ökológiai vagy geográfiai elterjedés, míg ez utóbbiak egymás mellől, gyakran ugyanazon gyepből kerültek ki. Az említett fajok bizonytalanul meghatározható sorozata mellett már sokkal egyértelműbb változékonyságban nőttek az Opun­lia basilarisok és az O. macrorhizák. Az előbbi fajnál világos­zöld és kékesszürke formák, az utóbbiaknál a ritkán és bősé­gesen termő formák tűntek szembe. Kuenzler szívélyesen adott mindegyikből, hogy kipróbálhassuk európai körülmé­nyek között is.



Kommentek a bejegyzéshez